NEPLODNOST

Za neplodnost je považován stav, kdy po roce snahy o početí dítěte nedojde k otěhotnění. Párů, které vyhledají z tohoto důvodu pomoc odborníků v některém z Center asistované reprodukce je rok od roku více. Statisticky vzato jsou metody asistované reprodukce velmi účinné. Je však třeba počítat s tím, že léčba neplodnosti může být během na dlouhou trať a čím déle trvá, tím větší psychickou zátěž  pro oba partnery představuje. Jinak se s ní vyrovnávají ženy, a jinak muži. V každém případě je to vždy záležitost obou dvou a bez vzájemné komunikace se léčba neobejde.

Poradenství pro neplodné páry může mít podobu:

  • Poradenství před započetím léčby – nevíte, jestli je pro vás umělé oplodnění optimálním řešením? Chcete získat dostatek času a informací k učinění rozhodnutí o podstoupení/nepodstoupení léčby? Pojďme prodiskutovat alternativy umělého oplodnění, prozkoumat důsledky léčby z hlediska osobního a rodinného, říct si, co vás čeká, pokud zvolíte „A“ a co pokud zvolíte „B“.  
  • Podpůrné poradenství – už jste v některém z Center asistované reprodukce byli a potřebujete nové informace vstřebat? Vynasnažím se vám poskytnout dostatek emocionální a psychologické podpory v procesu přijetí diagnózy, zjišťování vašich možností a případně i léčby.
  • Terapeutické poradenství – jste rozhodnuti pro léčbu, ale máte obavy, jak to celé zvládnete? Nechte mne stát se vaším průvodcem na cestě prožívání a sbírání zkušeností s léčbou. Pomůžu vám překonat nejvíce zneklidňující fáze léčby. Jde o opakovaná setkávání, v podstatě psychoterapii.
  • Poradenství v procesu rozhodování – v průběhu léčby je třeba učinit některá rozhodnutí, určitě nejste jen pasivní figurkou v rukou lékařů. Máte vlastní představy o ideálním postupu, svá přesvědčení, svoje hranice, za které už nechcete jít. Váš postoj se postupně vytváří. Může pomoci vše probrat s někým, kdo ví, o čem je řeč.
  • Krizové poradenství – nerada maluju čerty na zeď, ale v průběhu léčby může nastat krize – IVF se nezdaří, embrya dobře neprospívají, zkrátka, věci se dějí jinak než byste si přáli a vy máte pocit, že už toho je na vás moc. Někdy je opravdu lepší nedusit se doma pod pokličkou.